Brak postępów w treningach? Oto możliwe przyczyny…

2022-12-29
Brak postępów w treningach? Oto możliwe przyczyny…Systematyczność, koncentracja, mobilizacja… Co jeszcze jest potrzebne, aby treningi przynosiły efekty?
 
Od dwóch lat wyglądasz tak samo, mimo że regularnie ćwiczysz. Wiesz, gdzie jest problem? Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny braku efektów treningów. Znajdziesz problem, jeśli będziesz ze sobą naprawdę szczery.

·      Trenujesz za słabo

Trening już dawno przestał być bodźcem pobudzającym do rozbudowy mięśnie, które powinny mierzyć się z coraz większym obciążeniem. Zapewne po każdym treningu jesteś spocony i przyjemnie zmęczony, ale czy zdarza ci się czuć następnego dnia solidny ból mięśni? Jeśli nie, to trening już jest zbyt słaby. Musisz opracować plan zakładający równomierne i konsekwentne zwiększanie obciążeń treningowych poprzez zwiększenie ciężaru albo liczby powtórzeń w serii lub skrócenie przerw między seriami.

·      Zbyt mało jesz i zbyt mało śpisz

Twoje posiłki nie są wartościowe, często zapominasz o tym, że to właśnie po treningu otwiera się okno anaboliczne, kiedy organizm potrzebuje najbardziej wartościowych składników. Dostarczasz mu ich? Brak wystarczającej ilości snu też bardzo przekłada się na postępy w treningu. Mięśnie rosną we śnie, nie w czasie treningu. Chcesz lepiej wyglądać? Więcej śpij. Nawet gdybyś miał ćwiczyć dwa a nie trzy razy w tygodniu.

·      Sam układasz swoje treningi

O ile nie jesteś trenerem, to skąd wiesz, że twój plan treningowy jest dobry? Bo chwalą go w internecie? W jaki sposób sprawdzasz skuteczność ćwiczeń, a przede wszystkim technikę ich wykonywania? 90 procent ćwiczących na siłowni uważa, że robi to dobrze. A w rzeczywistości bezbłędnie ćwiczących osób jest… 10 procent. Oczywiście, własne doświadczenia są nie do zastąpienia, ty przecież najlepiej znasz swoje ciało. Czasem jednak warto, aby spojrzał na nasze wysiłki ktoś z boku. Ktoś, kto się na tym zna.

·      Trenujesz to, co lubisz

Jasne, trening powinien sprawiać przyjemność, ale nie można ograniczać się do ćwiczeń fajnych, komfortowych, robionych bez zadyszki. Nie tłumacz, że to właśnie na bicepsie i klatce ci zależy, dlatego tylko na nich się skupiasz. Trening musi być wszechstronny. Powie ci to każdy kulturysta z imponującą klatą i bicepsem.

·      Nie rozgrzewasz się wystarczająco dobrze przed treningiem

5 minut na bieżni i parę wymachów ramionami oraz pokręcenie nadgarstkami to nie jest rozgrzewka. Planowane ćwiczenia musisz wykonywać w pełni na nie przygotowany, zmotywowany i już lekko spocony. Kojarzysz tę scenę z filmów, gdy sadystyczny kapral prowadzi grupie nowicjuszy wykańczający trening, a potem z satysfakcją stwierdza, że to była dopiero rozgrzewka przed tym właściwym? Bądź dla siebie takim kapralem. Okaże się, że wszystkie później wykonane ćwiczenia dają o wiele lepszy efekt. Rozgrzewka ma naprawdę ogromną moc.

·      Nie jesteś skoncentrowany

Trening powinien być w danym momencie twoim jedynym celem. Żadnych smsów, spoglądania na ekran telewizora na siłowni, pogaduszek z innymi. Nawet podczas przerwy między ćwiczeniami. Będą cię uważali za mruka? Trudno. Towarzysko możesz udzielać się w szatni i podczas spokojnego cardio po treningu. Jeśli chcesz zobaczyć efekty, musisz być sam na sam ze swoim wysiłkiem. Żadnych rozpraszaczy wokół.

·      Nie masz wyznaczonego celu treningów

„Chcę lepiej wyglądać” to żaden cel. Podobnie jak „Robię to dla zdrowia”, „ćwiczę dla lepszego samopoczucia”. To nie są żadne cele. Musisz konkretnie określić, na czym ci zależy. „Chcę zyskać w obwodzie ramion tyle, a tyle”. Albo „stracić w pasie minimum tyle”. Zmierz swoje obwody, zważ się i zrób zdjęcia. Wyznacz cel i termin jego realizacji. Tylko w ten sposób będziesz się do niego przybliżał.

·      Jesteś obolały, więc odpuszczasz trening

To duży błąd. Jeśli jesteś chory, masz gorączkę i początki infekcji, to oczywiście zrezygnuj z treningu. Ale ból mięśni po ostatnich ćwiczeniach nie jest powodem, aby rezygnować z kolejnej porcji wysiłku. Najwyżej zmodyfikujesz lekko obciążenia.

·      Cały tygodniowy wysiłek diety rujnujesz w weekend

Przez pięć dni dbasz o dietę, a co weekend się resetujesz? Chyba źle rozumiesz hasło „od czasu do czasu należy ci się trochę luzu”. Jasne, możesz sobie pozwolić na jakieś odstępstwo od diety. Ale to ma być odstępstwo, a nie trwająca od piątku do niedzieli swoboda.


Niezbyt lubiana część ciała, czyli jak skutecznie pozbyć się boczków…
Przeczytaj u nas na blogu: Jak pozbyć się boczków?

 
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Szybko, sprawnie, bez problemu
2024-05-07
zgodnie z opisem
pixel