Dolegliwości treningowe, czyli co ci mówi twój organizm? Część 2.

2021-09-17
Dolegliwości treningowe, czyli co ci mówi twój organizm? Część 2. Mięśnie mogą sygnalizować zmęczenie drżeniem lub skurczami, ciało dopominać się wody poprzez silny ból głowy. Czy wiesz, co chce ci powiedzieć twoje ciało?
 
Ból głowy
Silny ból głowy w trakcie ćwiczeń dość często wynika z nadmiernego napięcia mięśni szyi i karku, co powoduje blokadę dopływu krwi do głowy. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o solidnej rozgrzewce całego ciała, także tych części, które pozornie nie są aż tak zaangażowane w wysiłek.
Co jeszcze może być przyczyną?
  • Odwodnienie i spadek cukru. Bólem głowy organizm daje znać, że już dawno zabrakło mu „paliwa”. Przy okazji warto pamiętać, że podczas treningu pijemy nie dopiero wtedy, gdy poczujemy pragnienie. Tak naprawdę uczucie „chce mi się pić” jest sygnałem, że już doszło do odwodnienia. Pijemy regularnie, małymi porcjami przez cały czas.
  • Niewystarczająco przewietrzone pomieszczenie
  • Niewłaściwe oddychanie
Jak przeciwdziałać?
  • Pamiętamy o zasadzie „wdech-wydech”. Może wydawać się zabawna, ale tak naprawdę podczas ćwiczeń o dużej intensywności lub siłowych ze sporym obciążeniem dość często zapominamy o tej najważniejszej czynności życiowej. Zatrzymujemy powietrze i potem intensywnie oddychamy ze zmęczenia. Ucząc się nowych ćwiczeń, uczmy się oddychać podczas ich wykonywania. Brak właściwego oddychania to nie tylko ból głowy, ale czasem także niebezpieczne zawroty grożące choćby utratą równowagi.
  • Jeśli to możliwe, ćwiczymy w maksymalnie przewietrzonym pomieszczeniu
  • Pamiętamy o nawodnieniu, nie czekając na uczucie pragnienia.
 
Drżenie mięśni
Mniej dokuczliwe niż bolesne skurcze, ale również kłopotliwe podczas ćwiczeń. To najczęściej sygnał braku sił do dalszego wysiłku. Zazwyczaj odczuwane w kończynach, ale czasem także w różnych partiach twarzy.
Co może być przyczyną?
  • Zmęczenie mięśni – nawet jeżeli drżenie pojawia się na początku lub w połowie ćwiczeń, organizm mówi „zwolnij”. Widocznie niewystarczająco zregenerowałeś się po poprzednim treningu, a może twoja dieta jest zbyt restrykcyjna i nie dostarczyłeś mięśniom wystarczająco dużo składników odżywczych?
  • Niedobory witamin i minerałów (najczęściej magnezu, potasu, wapnia) – jeżeli nie dostarczasz ich w codziennej diecie, trzeba sięgnąć po suplementy.
  • Codzienny stres, niedobór snu
Jeżeli drżenie ustępuje po skończonym treningu, nie ma powodu do obaw. Jednak jeśli towarzyszy nam przez dłuższy czas i łączy się np. z brakiem pewności w chwytaniu czegoś dłonią, problemem z wykonaniem codziennych czynności, to lepiej skonsultować to z lekarzem. Może się okazać, że przyczyna jest nieco poważniejsza niż tylko nasze sportowe ambicje.
 
Ziewanie
Nagły atak trudnego do powstrzymania ziewania może nie jest szczególnie bolesną dolegliwością, ale nie ułatwia treningu. I przede wszystkim budzi ciekawość, skąd ta potrzeba? Nawet kiedy czujemy się wyspani i pełni zapału do ćwiczeń.
Co jest przyczyną?
Ziewanie to w ogóle dość tajemnicza czynność. Wiemy, że jest trudne do opanowania, bardzo zaraźliwe i czasem wystarczy tylko pomyśleć o ziewaniu, żeby zacząć to robić. Potrzeba ziewania podczas ćwiczeń najprawdopodobniej ma następujące przyczyny:
  • Niedotlenienie organizmu spowodowane treningiem w dusznym pomieszczeniu – to może tłumaczyć, dlaczego zaczynamy ziewać na siłowni czy podczas grupowych zajęć fitness
  • Konieczność regulacji temperatury. Podczas intensywnie narastającego tempa ćwiczeń wzrasta temperatura ciała, a ziewanie jest jednym ze sposobów na pozbycie się nadmiernego ciepła, a jednocześnie dostarczenie organizmowi dużej porcji tlenu.
Jak powstrzymać ziewanie?
Jeśli jesteśmy wewnątrz budynku, to oczywiście staramy się otworzyć okno, dostarczyć sobie (i może przy okazji innym ćwiczącym) więcej tlenu. Jeżeli jednak nie tu jest problem, to dobrym pomysłem jest przez kilka minut wykonywać jednostajne ćwiczenie o niezbyt dużej aktywności, np. marsz. W ten sposób pozwolimy naszemu tętnu się uregulować i organizm nie będzie tak rozpaczliwie domagał się tlenu. I najważniejsze! Staramy się nie myśleć o tym ziewaniu. Bo to naprawdę zaraźliwa czynność.
 
Trening bezpieczny i bez bólu?
Przeczytaj u nas na blogu: Jak dbać o mięśnie głębokie?
 
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Wszystko ok, polecam.
2024-05-07
Zamówienie poszło sprawnie, przesyłka kompletna i szybko dostarczona.
pixel